Чи варто вірити аналізам ветлабораторії?

Немає коментарів 291 Переглядів

«Лейкоз корів» — цього страшного діагнозу побоюються всі власники ВРХ. Якщо у корівки-­годувальниці виявлять небезпечний вірус, доведеться її пустити під ніж, бо хвороба невиліковна. На селі це — катастрофа. Адже, щоб придбати іншу тварину, треба економити довгі місяці, бо ціни на племінну худобу «кусаються». Приміром, за теличку господарі правлять понад 15 тисяч гривень. Натомість здати «лейкозну» корову на м’ясо більше, ніж за чотири тисячі гривень, вдається вкрай рідко.
Відтак сельчани до останнього борються за корів, вступаючи в суперечку з ветлікарями. Нерідко не вірять, що худобу вразив рак. Беруть сумніви, зокрема, тих господарів, чиї корівки під час взяття аналізів були тільними. Кажуть, гормональні зміни в організмі корови, викликані виношуванням потомства, впливають на результати аналізів. Інколи господарі доводять, що у Малині закуповують неякісні реактиви для досліджень на лейкоз. А ще кажуть, лікарі навмисне підробляють аналізи, бо мають зиск — як тільки худобу визнають лейкозною, одразу приїздять заготівельники, щоб забрати її за безцінь.
— За свою довготривалу ветеринарну практику ніколи не стикався, щоб фізіологічний стан корів, зокрема виношування телят, якимось чином впливав на результат РІД (реакцію імунодифузії), — роз’яснює начальник управління Держпродспоживслужби в Малинському районі
Віктор Гвоздецький. — Це, до речі, основний метод діагностики лейкозу ВРХ. Він дозволяє виявити інфікованих тварин на ранніх стадіях хвороби, вже після двох місяців після зараження. Тоді в організмі заражених тварин ще не спостерігається жодних змін, проте в крові вже з’являються специфічні антитіла як результат боротьби з інфекцією. Саме реакція РІД дозволяє їх виявити. До речі, держава централізовано закуповує реагенти для досліджень на лейкоз для всіх районних лабораторій, тому чутки про не­якісні антигени у Малині — голослівні. Як і думки про упередженість лаборанта, адже фахівцю доставляються сотні пробірок під номерами, і йому невідомий ні господар тварини, ні село, з якого привезли проби крові. Торік у малинській ветлабораторії дослідили 2024 голови ВРХ, лише
28 з них мали позитивну реакцію на лейкоз. Думаю, цифри говорять самі за себе.
Проте, якщо власник тварини усе ж таки сумнівається в результатах, впродовж 15-ти діб після першого взяття крові може звернутися в управління Держпродспоживслужби для проведення додаткового дослідження.
— У таких випадках відбір проб крові проводиться комісійно за участю власника ВРХ, спеціалістів ветмедицини, депутата сільради, інших зацікавлених осіб, — каже Віктор Федорович. — За бажанням скаржника дослідження проводять в обласній лабораторії або столичному інституті лабораторної діагностики, куди він може особисто доставити запечатаний конверт з кров’ю. У цих установах роблять більш розширені аналізи крові на лейкоз ВРХ. Результати арбітражних досліджень — остаточні.
А от висновки приватних лабораторій, до яких часто звертаються сельчани, до уваги не беруться, адже потребують офіційного підтвердження з інституту лабораторної діагностики. Тому звернення до приватників — лише зайва трата грошей і часу.
Водночас, здавати інфікованих тварин на бійню не обов’язково.
— Відповідно до інструкції, інфікованих тварин дозволяється утримувати до двох років, з умовою, що власник не випасатиме їх у громадському стаді й не реалізовуватиме молока, — пояснює
Віктор Гвоздецький. — Щоправда, якщо у господарстві є інші тварини, їх необхідно ізолювати від РІД-позитивної, щоб не наразити на небезпеку ВРХ, а також овець, кіз, кролів, свиней. Менше вразливі коні, коти, собаки.
Інфекція від заражених тварин передається зі слиною, молоком, кров’ю, також може переноситися кровососними комахами.
— Головне, що треба пам’ятати, — збудник лейкозу ВРХ споріднений із вірусом лейкозу людини (типи 1 і 2), — зауважує далі
Віктор Федорович. — У молоці інфікованої худоби накопичуються канцерогенні речовини. Тому вживати молокопродукти від РІД-позитивних корівок людям не можна. Молоко рекомендується згодовувати тваринам, але тільки після термічної обробки.
…На жаль, часто гроші беруть гору над розумом: люди не оцінюють всієї небезпеки вживання продуктів від лейкозної тварини. Відтак харчуються не лише самі, а й продають молоко і сир на стихійних ринках, наражаючи на небезпеку інших.

Розміщено в : malin
Форма зворотнього зв’язку:

Отримайте інформацію, яка вас цікавить, звернувшись до нас через контактну форму.

  • Drop files here or
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.