Дбаємо про майбутнє лісу

Немає коментарів 111 Переглядів

Професія лісівника — шанована у всьому світі. Адже господарювання — це не лише проведення рубок, а й вирощування та догляд насаджень. В Україні побутує стереотип, що лісівники лише ріжуть і продають. Така думка є оманливою і штучно нав’язується тими, хто хоче віддати (або ж — забрати) ліси у «приватні руки». Це подається як необхідність реформування лісової галузі з подальшою приватизацією державних лісів. Ніби державні структури неспроможні ефективно господарювати і тому потрібно передати ліси приватним структурам. До соціальних мереж, ЗМІ закидається інформація, яка підживлює негативні настрої громадськості. Це — безпрограшний варіант для піару політиків. Відтак хочу розповісти, хоча б поверхнево, про нашу роботу.

Ми господарюємо
Кожне зрубане дерево або машина з кругляком викликають негатив. Машина зерна — навпаки… Хоча лісокористування чи, як кажуть, рубки — невід’ємна частина господарської діяльності лісівника. Як хлібороб збирає врожай зерна, молотить його, так і ми, лісівники, ріжемо стиглий ліс, переробляємо, продаємо. З прибутку платимо зарплату, купуємо техніку, наповнюємо бюджет села, району, області, врешті — держави.
Минулого року до бюджетів усіх рівнів Малинський лісгосп АПК сплатив 22 мільйони 673,9 тисячі гривень, з них понад сім мільйонів — до місцевого бюджету. А за половину 2018-го до місцевої казни вже сплачено майже п’ять із половиною мільйонів гривень.
Це, зокрема, кошти на діяльність бюджетних організацій та закладів. Ми — одне з бюджетоутворюючих підприємств. Так, ми прибуткові. Це погано? Ні. Це вигідно і для держави, і для місцевої громади. Крім того, ми даємо робочі місця — у «Малинському лісгоспі АПК» працює майже півтори сотні людей. Усі — місцеві.

Ми вирощуємо ліс
Значну частину власних коштів підприємство витрачає на лісовідновлення. Жодна ділянка, де відбулася рубка, не залишається порожньою. Навесні садимо новий ліс. З висоти гелікоптера чи літака його і не видно. Адже висаджені сіянці заввишки лише декілька сантиметрів. Щоб побачити новостворену культуру, потрібно бути ближче до землі. У прямому і переносному значенні. Спитайте, як виглядає ліс перших років у наших лісокультурниць, механізаторів, лісників, котрі не лише його садять, а й доглядають. Це — цілий комплекс заходів: від просапування та скошування мотокосами до рубки догляду та санітарної рубки. Доглядати за лісовими культурами необхідно впродовж усього вегетаційного періоду, тобто з квітня по жовтень. А лісовідновлення починається зі збору шишок. Мовою цифр: витрати на створення одного гектара лісових культур становлять 2500 гривень, на догляд — 1300. Щороку в угіддях нашого лісгоспу садимо щонайменше двісті гектарів нових лісів.

Ми розвиваємося
Лісівнича справа не стоїть на місці: постійно з’являються нові розробки з ведення лісового господарства. Наші фахівці вивчають досвід українських та зарубіжних колег, впроваджують його та розробляють на перспективу. Для того, щоб не заїжджати до лісу важкою технікою, влаштували проміжні склади поблизу центральних автошляхів. Так зменшується навантаження на лісові та сільські дороги.
Також поступово йде заміна застарілої техніки сучасною. Це дає можливість економити на паливі, ремонті і, звісно, зменшує ризики. У цьому році продовжуємо дотримуватися курсу на оновлення основних засобів виробництва. За останніх вісім місяців придбали техніки на понад три мільйони гривень: від тракторів і тягача до мотокос і радіостанцій. Останні — у кількості шести штук — потрібні для посилення оперативності лісової охорони.

Ми охороняємо ліс
У нас діє п’ять рейдових бригад з охорони лісу. Забезпечили їх усім необхідним. Є навіть камери для фотофіксації порушень. У місцях ймовірних самовільних рубок ставимо фотопастки, інформація з яких автоматично надходить на електронні носії. А нещодавно купили нашим лісоохоронцям вісім мотоциклів.
Щодо протипожежної роботи, то варто сказати, на нашій базі цього року був проведений семінар з пожежної безпеки для усіх лісогосподарських підприємств області та спеціалістів державної служби з надзвичайних ситуацій. Це була і честь, і випробування. Ми мали, що показати. Зокрема, у нас є чотири сучасні пожежні машини. А лісові масиви обстежуємо щогодини зі значної висоти — квадрокоптером. Аби відвідувачі лісу почувалися комфортно і розпалювали вогнища не деінде, а у призначених для того місцях, влаштовуємо мережу так званих рекреаційних зон — майданчиків для відпочинку. Їх вже більше двадцяти. В основному — вздовж трас. Тільки дуже просимо не залишати після себе сміття — лісникам, окрім прибирання, роботи вистачає. Особливо зараз, коли йде масове всихання соснових насаджень.
За показниками ефективності роботи, серед яких — кількість працюючих, середньомісячна заробітна плата, сума сплачених податків, обласна влада нагородила колектив Малинського лісгоспу АПК відзнакою «Краще підприємство Житомирської області 2018 року». На ведення лісового господарства йде левова частка зароблених нами коштів. У попередньому році ця цифра становила
88 відсотків від чистого доходу з реалізації продукції.
Повертаючись до початку, а чи буде приватник так витрачатися? Думаю, навряд. Отож, ми, лісівники, сподіваємося на здоровий глузд державотворців і людей, які живуть поруч із нами.
Сьогодні ми відкриті для громадськості. Інформацію про нашу діяльність можна знайти на сайті www.malinapk.net. Також маємо офіційну сторінку у FB — @Lisgosp.APK.
Ми у вільному доступі, як і наш з вами ліс!

Розміщено в : malin
Форма зворотнього зв’язку:

Отримайте інформацію, яка вас цікавить, звернувшись до нас через контактну форму.

  • Drop files here or
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.