До астми може призвести алергічний риніт

Немає коментарів 161 Переглядів

Готуючи матеріал до Всесвітнього дня хворого на бронхіальну астму, пригадала, як через цю жахливу хворобу не так давно пішов із життя зовсім молодий чоловік. Він деякий час жив поряд, але ніхто із сусідів навіть не підозрював про його недугу. Адже той завжди мав здоровий, життєрадісний вигляд. Напад, який і призвів до летального наслідку, стався раптово, а поряд нікого не було…

Статистика, проте, свідчить, що у світі смертність від бронхіальної астми невисока. Більшість хворих доживають до старості, адже навчилися співіснувати із хворобою, жити за правилами, без яких не обійтись. Однак ризик існує завжди і значно підвищується внаслідок незастосування протизапальної терапії, бронхолітиків, різкого впливу алергенів, особливо в поєднанні з промисловими викидами, активного і пасивного тютюнопаління тощо.

Хворий на астму повсякчас живе в страху. Будь-що може викликати напад — фізичне перенавантаження, вірусна інфекція, алергени, яких безліч, у тому числі домашній пил, пір’я та шерсть свійських тварин, пилок рослин, тополиний пух, харчові продукти тощо, а також стрес, різкий перепад температури повітря, хімічні аерозолі, косметичні засоби, медикаменти та багато іншого. І тоді у хворого раптово починається сильний сухий кашель, перекриває дихання, і час йде на лічені хвилини.

— Під рукою обов’язково має бути інгалятор, — радить сімейний лікар Ольга Лазука. — Це своєрідна «швидка допомога» для хворого. Інгалятор містить препарат короткої дії, який не лікує, але добре знімає симптоми.

Головне, правильно ним користуватися. Є хворі, які не вміють цього робити, а тому скаржаться, що нічого не можуть вдіяти під час нападу. Перед застосуванням необхідно обов’язково струсити балончик, зняти захисний ковпачок. Попередньо приготуватися — кілька разів глибоко вдихнути і видихнути. Після чого на вдиху пирснути з балончика в ротову порожнину, обхопивши губами нагубник інгалятора і продовжувати вдихати. За потреби, через хвилину повторити процедуру.

Запам’ятайте і чітко дотримуйтесь цієї схеми, адже часто під час нападу люди так нервують, що забувають, як і що робити — замість вдиху просто пирскають інгалятор або загалом забувають зняти ковпачок, і не можуть зрозуміти, чому не настає полегшення. Якщо використовуєте інгалятор, у складі якого є гормони, обов’язково після процедури прополощіть ротову порожнину, щоб не почалося грибкове захворювання…

Якщо ж почався напад із задухою, а інгалятора не має, негайно викликайте «швидку», — наголошує Ольга Вікторівна і продовжує: — Перші симптоми бронхіальної можуть виникнути ще в дитинстві, адже у 50 відсотків хворих історія хвороби розпочинається з дитячих років, а у наступних 30 відсотків — у віці до 40 років.

Батьків має насторожити, якщо у дитини тривалий час не проходить непродуктивний сухий кашель, який мучить під час сну або вранці, за відсутності ГРВІ. А також якщо такий кашель виникає після спілкування з домашніми улюбленцями, від пилу, запаху квітів тощо.

Симптомами бронхіальної астми є також тяжке епізодичне дихання зі свистом та з утрудненим видихом, хрипи в легенях такого ж характеру, скутість грудної клітини. Якщо дитину чи дорослого почали турбувати згадані симптоми одразу звертайтесь до лікаря, щоб з’ясувати причину. Адже це може сигналізувати про початок розвитку бронхіальної астми.

Хоча, слід сказати, зазвичай це захворювання не виникає несподівано. Спочатку людину можуть тривалий час турбувати алергічні риніти, а потім хвороба «опускається» нижче — у бронхи, і алергени викликають бронхоспазм, обструкцію. Якщо своєчасно не звернути на це увагу, то як наслідок — це призведе до астми. Однак уникнути цієї страшної, невиліковної хвороби можливо.

Сьогодні є багато методів для точного встановлення алергенів, на які організм реагує негативно: в клініках, інститутах проводять відповідні проби — скарифікаційні, внутрішньошкірні тести та прик-тести, дослідження специфічних lgE-антитіл у сироватці крові. Якщо ви з’ясували, що саме викликає алергію — тримайтесь подалі від джерела проблеми…

Буває й так, що проблема є, а проведене тестування показало, що все добре. Якось спілкувалася з мамою хворої дитини, а вона й каже, куди тільки не їздили, а не з’ясували причину недуги. Водночас столичні лікарі порадили просто спостерігати, від чого дитині стає зле. Сказали: ви мама, і вам краще знати, що так негативно вплинуло на здоров’я дитини.

Це може бути пральний порошок, вазони на вікнах, синтетичний одяг з барвниками або будь-що інше. І навіть, за ослабленого імунітету, алергію може викликати та речовина, яка раніше ніколи не призводила до таких наслідків.

Зазвичай людям, схильним до аероалергій, необхідно відмовитись від домашніх улюбленців, а також від паласів, м’яких іграшок, подушок на пір’ях, домашніх бібліотек, котрі є «пилозбірниками». А також ретельно і регулярно проводити вологе прибирання помешкання.

Не завадить і підвищувати імунітет простими, природними способами — повноцінним харчуванням зі свіжими фруктами, соками, частими прогулянками на свіжому повітрі, відпочинком на морі у весняно-осінній період, хоча тут теж треба бути обережним, бо різка переміна клімату може негативно позначитись на здоров’ї схильної до астми людини.

Якщо все-таки ви захворіли на бронхіальну астму — не відчаюйтесь. Бронхіальна астма невиліковна, проте за правильно підібраного індивідуального лікування вдається досягти стійкої ремісії, і як наслідок, уникнути нападів.

— Не варто лише зловживати таблетованими препаратами та крапельницями, — радить сімейний лікар Юрій Сотничук. — Є чимало випадків, коли хворі на астму наполягають на тому, щоб їх двічі на рік «прокапали» у стаціонарі, бо так їм колись призначали. Раніше, дійсно були такі рекомендації, але й кімнати колись освічували гасовими лампами, а тепер електричними… Але нині робити це недоцільно… Увесь світ лікує астму інгаляційними препаратами, що довело свою ефективність.

Основний міф — до інгаляторів звикають. Це не так. Звикають до цигарок, які усугубляють захворювання, а також до гормонів системної дії — преднізолону, дексаметазону, які впливають на всі органи і системи. 90 відсотків препарату з інгалятора діє на бронхіальне дерево. Ви вдихнули — препарат подіяв і ви видихнули. Все… А от під час прийому таблетованих препаратів або внутрішньовенних інфузій, препарат спочатку потрапляє в кров’яне русло, а надалі в печінку, серце, нирки, легені тощо. Навіщо вам таке навантаження?

У практиці одного із моїх колег був такий випадок, продовжує Юрій Мирославович. Він довгий час спостерігав за хворим з бронхіальною астмою. Як тільки починався сезон ГРВІ, восени та навесні, або хворий відчував різкі запахи — у нього починалося загострення. Пацієнт постійно жив у страху, боявся, що будь-якої миті станеться напад. Аж доки колега не призначив йому інгаляційне лікування. З того часу пацієнту жодного разу не доводилося ставити крапельниці. Він постійно приймає базову терапію, за потреби міняючи схему — то більшу, то меншу дозу. А коли виникає загострення, використовує інгалятори, у складі яких препарати короткої дії. Тепер і фінансово хворому легше, і для організму менший стрес.

Якщо вам важко звикнути до інгаляторів, користуйтесь небулайзером. Нещодавно в ММЦПМСД відкрився кабінет небулайзерної терапії для дорослих та дітей. Це зручно та безпечно.

…На жаль, препарати для контролю астми не всім доступні за ціною, але на сьогоднішній день існують програми знижок «Оранж карта» та Медікард «Цінність здоров’я». Детальна інформація є на сайтах: www.orangecard.com.ua, www.medicard.com.ua. Для того, щоб скористатися цими програмами, зверніться до свого сімейного лікаря.

Розміщено в : Здоров'я
Форма зворотнього зв’язку:

Отримайте інформацію, яка вас цікавить, звернувшись до нас через контактну форму.

  • Drop files here or
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.