Економимо на світлі: яку лампу вибрати

Немає коментарів 1348 Переглядів

Тим, хто задумався про перехід на енергоефективні лампочки, потрібно знати, чим вони відрізняються одина від одної, який реальний термін їх служби і які головні небезпеки при експлуатації.

Binder1Звичні нам лампи розжарювання з кожним роком все більше і більше відходять у минуле. Так як тарифи на електроенергію постійно зростають (недавнє підвищення відбулося 1 вересня, а 1 квітня 2016 українців чекає ще один «удар» дорогим струмом), споживачеві доводиться шукати способи зниження витрат.

Один з них – придбати енергоефективні лампочки. У магазинах зараз пропонують два типи таких ламп – люмінісцентні (їх частіше називають енергозберігаючими) і світлодіодні. Вони дорожче звичайних «лампочок Ілліча» (5-15 грн): перші коштують від 40 грн / шт., Другі – від 90 грн / шт. Однак підкуповує їх економність і тривалий термін служби. Неодноразові розрахунки, показують, що такі лампи окупають себе вже через 5-6 місяців роботи. Також, на них дають гарантію 2-3 роки (тоді як на звичайні лампи розжарювання – лише 2 тижні): якщо лампа згорить протягом цього часу, її замінять на нову (треба зберегти чек). Так які ж взяти? Відразу обмовимося, що у цих двох видів енергоефективних ламп є можливість вибору по колірній температурі (її вказують або в кельвінах, або описово). Теплий білий (2700 К) – аналог за характеристиками лампи розжарювання (жовтуватий відтінок), такі світильники підходять для спальної кімнати. Нейтральний білий (4200 К) підходить для освітлення робочих поверхонь (письмовий стіл або кухня). Холодний білий (вище 6400 К) – для вітальні або коридору.

На енергоефективні лампи дають гарантію 2-3 роки.

 

ЕНЕРГОЗБЕРІГАЮЧІ (КЛЛ) ЛАМПИ

Binder1Правильна назва енергозберігаючих ламп – компактні люмінесцентні лампи (КЛЛ). У її колбі знаходяться електроди з вольфраму, на які нанесені активні речовини (суміш окислів барію, кальцію, стронцію), а сама вона заповнена інертним газом з невеликою кількістю парів ртуті. При подачі напруги між електродами виникає електророзряд, і вона засвічується. Правда, не відразу, а з затримкою на 0,5-1,5 секунди (вбудована система плавного запуску за цей час «Прогріває» електроди).

Плюс КЛЛ – споживання енергії в 5 разів нижче, ніж у звичайної лампи розжарювання. Термін служби також радує – 10-15 тис. Годин (4-7 років експлуатації).

Мінус таких ламп – Вони містять у своєму складі ртуть, у зв’язку з чим їх не можна викидати, як звичайне побутове сміття, а потрібно здавати на утилізацію. Якщо ж вона розіб’ється в квартирі, приміщення потрібно терміново поставити на провітрювання (кілька годин), інакше можливе гостре отруєння парами ртуті аж до летального результату (були такі випадки). Крім того, при роботі люмінесцентних ламп невелика кількість ультрафіолетового випромінювання виходить назовні – це згубно впливає на рогівку і сітківку ока і призводить до погіршення зору. Тому КЛЛ вкрай не рекомендується вкручувати в нічники або настільні лампи. Заявлений термін служби при експлуатації в наших реаліях часто не витримується – через перепади струму в наших мережах лампи часто горять.

Також їх термін служби скорочують (до 7-8 тис. Годин) часті включення-виключення, експлуатація при підвищенній вологості (як у ванній). Ще з часом вони втрачають яскравість.Такі лампи досить габаритні, і їх не вкрутиш до деяких компактних світильники.

СВІТОДІОДНІ (LED) ЛАМПИ

Binder12Джерелом світла в таких лампах є світлодіоди (напівпровідники, що випромінюють світло при впливі електроструму).

Плюс -Низьке енергоспоживання без втрати яскравості.Тобто якась 9-ватна светодіодка дасть стільки ж світла, скільки і 60-ватна лампа розжарювання, а енергії споживе в 8 разів менше. Заявлений термін служби – 30-50 тис. Годин (до 20 років експлуатації!) Плюсом є і те, що вони не гріються – немає ризику пожежі і можна експериментувати при дизайні інтер’єру. До того ж цоколі світлодіодних ламп дозволяють їх встановлювати в усі типи світильників. Такі лампи не містять ніяких шкідливих речовин, тому немає небезпеки, якщо вони поламані, і їх можна сміливо викинути на смітник без шкоди для екології. Світло LED-ламп (від іменитих виробників) не створює додаткового навантаження на очі.

Мінус – ціна. Втім, вони всього максимум в два рази дорожче люмінісцентних. Також, оскільки такі лампи в масовому продажі з’явилися порівняно недавно, ще ніхто не зміг перевірити, чи дійсно вони пропрацюють заявлена ​​кількість годин. Ще не всі виробники можуть дати чесне «тепле» світло: краще перевірити цей параметр при покупці, так як є ризик купити лампу з сліпучо-білим світлом, так і таку що дає занадто жовте світло. LED-лампи не працюють з традиційними вимикачами-регуляторами (диммерами): якщо потрібна можливість регулювання яскравості, то знадобиться спецдіммер для світлодіодів (дорожче в два рази). У дешевих китайських лампах за рахунок економії на конденсаторах виникає високочастотне мерехтіння (шкідливо для очей).

Реклама
Форма зворотнього зв’язку:

Отримайте інформацію, яка вас цікавить, звернувшись до нас через контактну форму.

  • Drop files here or
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.