Як на Будо-Вороб’ївщині “республіку” організовували

Немає коментарів 348 Переглядів

Доки на Сході триває війна і мало не щодня гинуть українські солдати, по всій державі утворюються нові «ДНР-ЛНР-и», які пропагують «міжнародну суверенну владну неурядову організаційно-правову форму самозабезпечення, самоорганізації, самозахисту, безпосереднього самоврядування та прямого народовладдя територіальних громад». Подібні новоутворення є у кожному регіоні, у кожному обласному центрі й навіть у столиці нашої країни — Києві. Це не скривають самі «сєпари», послідовники «прогресивної» ідеї, котрі вважають, що не чинять беззаконня, а лиш слідують українській Конституції, яку, втім, трактують на власний лад. Кінцева мета псевдоактивістів — розхитування ситуації шляхом створення паралельних органів влади та приєднання до Росії.

Генпрокурор Юрій Луценко, пише «Українська правда», впевнений, це нова схема Віктора Медведчука, кума Путіна та засновника партії «Український вибір» — одіозний політик давно пропагує ідею федералізації України. Після гучної кримінальної справи у Хмельницькому, де правоохоронці пов’язали одну із керманичів незалежних територіальних громад, обвинувативши активістку у державній зраді, — Юрій Віталійович запевнив: СБУ «заблокувала подальше розповзання цієї гангрени в Україні».

Однак, вочевидь, помилявся. Адже ця напасть рухається далі й вже досягла Малинщини. Люди розповідають, що з думками про створення якихось незрозумілих громад, які не підпорядковуватимуться існуючій владі, матимуть власні податки, народну поліцію, народні суди, — ходять переселенці у Недашківській, Ново-Вороб’ївській сільських радах. А на Будо-Вороб’ївщині «заколотники» перейшли до рішучих дій, навівши жаху на місцеву владу.

Перше повідомлення про утворення окремої територіальної громади сел Привітне та Клітня, котрі не мають нічого спільного із ОТГ, надійшло в Будовороб’ївську сільраду 14 листопада 2016 року. В ньому, зокрема, йшлося, що 12 вересня жителі цих сіл «створили Договір територіальної громади» і тепер здійснюватимуть пряме народовладдя — що це за договір ніхто із організаторів не пояснив, лиш зауважили, цей документ «їздить» по всій державі. Також відомо, що для його укладення достатньо трьох людей. Крім того, у повідомленні з посиланням на численні статті Конституції, законів та інших нормативно-правових актів «залякували», по-іншому й не назвеш, усі існуючі органи влади (вони були зазначені на першій сторінці) — з натиском на те, що саме Людина є єдиним джерелом влади, а держава, в особі Президента, чиновників, правоохоронців, податківців і так далі, має їй підкорятися. Все це було викладено від імені народу України, а саме територіальної громади Привітного та Клітні, на фірмовому бланку з гербом та печаткою, за підписом Людини та водночас уповноваженого у справах ТГ Костянтина Євтушенка, котрий з липня 2016-го року офіційно зареєстрований в Привітному.

Потім «громада» на деякий час притихла, і знову заявила про себе восьмого липня 2017-го року, попередивши сільраду, а також паралельно інші державні структури «Про початок безпосереднього управління власністю територіальної громади села Привітне та села Клітня» — «рухомим і нерухомим майном, доходами місцевих бюджетів, іншими коштами, землею, її надрами, атмосферним повітрям, водними та іншими природними ресурсами». «Самозванці» вирішили створити власний Єдиний реєстр власності ТГ, розробити паспорт на земельну ділянку в довічне користування та інші документи. У прикладеному до повідомленні рішенні псевдогромади з дивним номером 13052017/3 (вочевидь, нумерація здійснюється у єдиному «сєпарському» реєстрі по всій Україні) жирним шрифтом було зазначено: «Народне волевиявлення є обов’язковим до виконання на всій території України, є остаточним і не може бути оскаржено».

Другого жовтня — псевдогромада наклала «вето» на маніпуляції із комунальною власністю, а через тиждень — почала вимагати від сільради документи для проведення інвентаризації майна. Сільська рада забила на сполох. Отримавши консультації в РДА та правоохоронних органах, 17-го жовтня скликали загальні збори, на котрі прибуло понад 80 жителів із Буда-Вороб’їв, Привітного та Клітні — це, до слова, більше половини мешканців цієї невеличкої сільської ради. Люди, почувши про що йдеться, відмовили «самозванцям» і вирішили, що все майно комунальної власності залишиться в управлінні Будо-Вороб’ївської сільської ради. Також одноголосно погодили пропозицію звернутися у поліцію, прокуратуру та СБУ щодо визначення правомірності дій новоствореної громади сіл Привітне і Клітня. Проте зборам передували «розбірки» між керманичами сільради та «самозванцями».

— Збори були призначені на 16-ту, а зранку, близько 10-ої, у сільраду зайшли чотири дужих чоловіки — представники самозваної громади — і стали вимагати документи для інвентаризації. Ми викликали поліцію. Правоохоронці взяли пояснення, склали протокол і уїхали, а ті чоловіки залишилися і не випускали нас із приміщення сільради. Вимагали, щоб надали документи або письмову відповідь, коли зможуть приступити до інвентаризації. Я й голова Анатолій Навроцький ледь «вирвалися», — описує події того дня секретар Ірина Ковальчук. — Добре, люди в усьому розібралися, і на зборах ухвалили єдино вірне рішення. Вочевидь, «заколотники» їм просто задурили голову… Втім, корінних мешканців у Клітні й Привітному можна перерахувати на пальцях рук, решта — приїжджі: дачники та переселенці… Уповноважений новоствореної громади Костянтин Євтушенко, приміром, оселився з сім’єю в Привітному років десять тому. Торік офіційно зареєструвався. Вочевидь, щоб діяти від імені місцевих. Хоча, відверто кажучи, раніше не помічали у нього подібних ідей. До речі, на загальних зборах з ним була правозахисниця, «уповноважена з прав людини і громадянина ТГ Привітне та Клітні» Людмила Любовецька — ця жінка, вочевидь, має великий досвід утворення подібних громад, бо скоромовкою переконувала місцевих, із посиланнями на статті законів, проте не вдалося…

Людмила Любовецка, як повідомляють інтернет-джерела, дійсно досвідчена активістка — «засвітилася» на Тернопільщині, де теж відстоювала інтереси «самозванців». Ім’я жінки пов’язують із «Українським вибором» Медведчука, також із російською сектою «Союз сотворцов святой руси» (до речі, нині забороненою), яка пропагувала створення «Божественної монархії Свята Русь» у складі України, Білорусі та Росії. Ця секта насаджала ідеї, близькі до фашистських. Мета — дорватися до влади та перекроїти державний устрій на свій лад.

Що цікаво, у Привітному теж діє якась релігійна організація, крім того, час від часу збираються приїжджі віруючі. Місцеві старенькі називають їх крішнаїтами, але непевні, чи це справді ця релігійна течія, чи, може, проросійські фанатики. У селі звели храм, і, подейкують, крім того, релігійна організація торік придбала колишній будинок престарілих разом із ділянкою та ставком, котрим наразі опікується пан Євтушенко, уповноважений самозваної ТГ сіл Привітне та Клітня. До речі, ця будівля раніше належала «Малинському спецкар’єру», до котрого має безпосереднє відношення один із депутатів Малинської районної ради. Чи не тому цілий рік райрада замовчувала проблему?

Чи має відношення релігійна організація до утворення самозваної територіальної громади на Будовороб’ївщині — відповідь можуть дати лише правоохоронні органи. У свою чергу, новоспечений уповноважений Євтушенко відхрещується від будь-якої причетності до віруючих, а будівлю церкви називає «Очистительным центром», де нібито лікуватимуть травами та іншими нетрадиційними методами народної медицини. До речі, членів секти «Союз сотворцов святой руси» теж «лікували», наполегливо рекомендуючи вживати дорогі БАДи, щоб «врятувалися» і стати «обраними».

Провівши невеличке журналістське розслідування, переконалася: корінні жителі Будо-Вороб’ївщини не підтримують ідею федералізації України, і сумніваються у необхідності створення окремої незалежної громади. Кажуть, їх обдурили. Активісти збирали підписи нібито за порятунок лісів, а використали під іншими документами. До речі, ніякого «Договору територіальної громади», який дав старт діяльності «самозванців» — люди й в очі не бачили. Місцеві кажуть, на зібрання, які організовує пан Євтушенко, ходять лиш дехто з дачників, але теж далеко не усі. Упевнені: вся влада в псевдогромаді належатиме кільком людям.

— Ми вже у віці, нам все одно, яка громада нами опікуватиметься, — каже одна із пенсіонерок в Привітному. — А от Кості Євтушенку це з руки. Каже, податки залишаться у громаді. А які податки? На два села він єдиний бізнесмен — пилораму має у Клітні. Отож, заради себе старається… Хто ті гроші бачитиме, крім нього? Він же уповноважений — керівник. Отож, і розпоряджатиметься своїми грошима на власний розсуд. Він і зараз «прихватизував» сільські ставки, потім безкоштовно ліс рубатиме. А люди з тієї громади зиску ніякого не матимуть…

Зустрілася і з переселенцем з Луганська Олександром, який знайшов у Привітному прихисток три роки тому. Що порадувало: він не підтримує ідею окремих незалежних територіальних громад. Каже у Луганську, саме з цього починалося. Теж спершу пропагували ТГ, а завершилося все кривавим протистоянням, яке триває досі. Мудрі слова, до яких, втім, не дослухаються організатори псевдогромади.

Стає неймовірно страшно, коли спадає на думку: подібні настрої у «заколотників» по всій країні. Чого чекають ці люди і чого насправді добивається «ляльковод», який, вочевидь, таки стоїть за ними? Ми живемо неначе на пороховій бочці. Невже, країна може вибухнути у будь-який момент, і війна постукає у віконце мирних осель? Чи вдасться вчасно зупинити процес утворення народних суверенних громад-республік, які можуть зруйнувати нашу державу? Поки що ці питання без відповіді…

Щодо Будо-Вороб’ївської псевдогромади: ще рік тому СБУ відкрила кримінальне провадження за частиною 1 статті 109 ККУ (Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади), але про результати розслідування нічого не відомо, і чомусь досі організатори не покарані й продовжують рватися до влади, обдурюючи людей популістськими закликами. У Малинській поліції, у зв’язку з останніми подіями, також триває розслідування у кримінальному провадження, відкритому за статтею 356 ККУ (Самоправство).

Аліна Микитенко.

Розміщено в : malin
Форма зворотнього зв’язку:

Отримайте інформацію, яка вас цікавить, звернувшись до нас через контактну форму.

  • Drop files here or
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.