На Медовий Спас — з «маковійчиками» та шуликами

Немає коментарів 786 Переглядів

14 серпня відзначатимемо свято Маковія. Його ще називають Медовим Спасом або Спасом на воді. Це свято прийшло до нас  з давньої Візантії. Медовий Спас є одним з найпоетичніших і найшанованіших свят в Україні.

З цього дня розпочинається «Спасівка»  — піст, який триває два тижні. Протягом посту не можна їсти ніяких молочних та м’ясних страв. Також не годиться справляти весілля та інші гучні свята.

У церквах на Маковія святять воду, мед та мак. На це свято обов’язково мають бути достиглі голівки маку. Також роблять букети, які можуть складатися з чорнобривців, жоржин, гвоздик, айстр, барвінку та різного духмяного зіллячка — васильків, м’яти, чабреця, любистку, полину. Такі квіткові збори називаються «маковійчиками» або «маковейками». На Поліссі до «маковійчиків» додають морквинку, невеличкі качани кукурудзи, горох, квасолю, кріп. Здавна вважається, що якщо цього дня не освятити квіти, то не буде квітнути господарство.

Після освячення букети кладуть за образами і зберігають їх там до весни. Маком посипають худобу, розсівають його по городу, щоб родило і був багатий урожай.

Від нечисті наші предки святили мак-видюк (самосійний мак) і обсипали їм пороги і закутки, робили кола навкруг себе та свого будинку. За народними уявленнями всіляка нечиста сила не могла заподіяти людині шкоди аж поки не визбирає все до зернинки. Голівки маку клали під подушку — від поганих снів та мігрені.

Головною стравою Маковія є «шулики» — печені коржі, які ламають на дрібні шматочки в макітру і заливають медом та розтертим маком. Також готують пироги, вареники, пампушки, різноманітні медяники та маківники.

На Маковія прийнято освячувати криниці і джерела. Освячена цього дня вода цінується не менше стрітенської і вважається, що вона допомагає від усіх хвороб. Тому люди цього дня купалися у річках і водоймах, та мили свою худобу, щоб та була здоровою.

І  в наші часи дотримуються цих традицій. Зазвичай люди збираються в затишному сімейному колі і частуються посвяченим. Отож, світлого вам свята та смачних шуликів!

Розміщено в : malin
Форма зворотнього зв’язку:

Отримайте інформацію, яка вас цікавить, звернувшись до нас через контактну форму.

  • Drop files here or
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.