Останній тиждень Великого посту

Немає коментарів 47 Переглядів

Страсний тиждень, названий так у пам’ять про останні дні земного життя, страждання і хресну смерть Ісуса Христа, розпочинається у християн з понеділка, 2-го квітня.

У Страсний тиждень піст особливо суворий. Найбільше значення надається останнім дням тижня. З понеділка по п’ятницю — сухоїдіння, в п’ятницю від їжі слід утриматися до винесення плащаниці, тобто до кінця вечірньої служби.
У Великий понеділок церква згадує старозавітного патріарха Йосипа, якого заздрісні брати продали в Єгипет за 20 срібняків, сказавши батькові, що його розірвали дикі звірі. Поміркований і великодушний Йосип розглядається як праобраз зрадженого за 30 срібняків Христа.
У понеділок Страсної седмиці служиться молебень, що покладає початок церковному чину мироваріння. Готується миро лише раз у році — з понеділка по середу Страсного тижня, у четвер освячується.
Що стосується народних традицій, у Великий понеділок прийнято починати прибирання в будинку. Треба підготувати оселю до Великодня — все помити, почистити, пофарбувати. Після обіду йшли в город, щоб посіяти все насіння до Чистого четверга.
У вівторок Страсного тижня віруючі згадують, як Христос навчав у храмі Єрусалимському, і народ вважав його пророком, а першосвященики та старійшини хотіли напасти на нього, але не наважувалися.
За народною традицією, у вівторок жінкам годилося випрати і випрасувати всю білизну, також готувався до празника святковий одяг. Чоловіки тим часом працювали в полі й заготовляли найкращі дрова для випікання пасок.
Велика середа — день віддання Ісуса на страждання і смерть. У цей день особливо згадується одна євангельська подія: коли рада першосвящеників і книжників уже вирішила взяти Христа хитрістю і вбити його, в селищі Віфанія у домі Симона прокаженого, де зупинився в ніч на середу Ісус, одна «грішниця» вилила дорогоцінне миро на його голову. Тим самим, як сказав Христос, вона приготувала його до поховання. Тут же в душі Юди народився злочинний намір видати беззаконній раді свого вчителя. Тому в церковній службі в середу Страсної седмиці прославляється «грішниця» і засуджується зрада Юди. У цей день на вечірній службі всі віруючі намагаються висповідатися.
У середу завершуються всі господарські роботи. Треба прибрати хату, винес­ти все сміття, також заготовити яйця для крашанок та писанок.
Найбільше народних обрядів, дійств та прикмет припадає на Великий (Чистий) четвер. Цього дня в будинку все вже повинно бути чистим і прибраним. На Чистий четвер необхідно підготувати до Великодня своє тіло, тобто ретельно вимитись, особливо це стосується дітей та хворих, адже вода у Чистий четвер змиває усі хвороби та захищає від негараздів. Традиційно цього дня випікають паски.
Перед тим як випікати, необхідно помолитись, аби очистити думи та помисли.
Велика п’ятниця — найскорботніший день церковного року, тому що саме в п’ятницю Ісус був розп’ятий і помер на хресті, викупивши людські гріхи.
У Велику п’ятницю родинне життя набувало особливого настрою. Люди намагалися вести розмову в помірних тонах — не кричати, не лаятися, не встря­вати в суперечки. Цього дня не можна було їсти нікому, крім дітей. Не співали, не слухали музику. Увечері йшли в церкву на плащаницю. Повернувшись з відправи, трохи підкріплювалися і бралися за роботу: не годилося лише шити, прати, прясти, стругати чи будь-що різати, «бо то великий гріх!»
У Страсну суботу, яка власне і завершує Страсний тиждень, згідно з вченням церкви, тіло Христа «перебувало у гробі», але душею спаситель зійшов у пекло і вивів із нього душі праведників. Ввечері збираються в храмах на урочисте богослужіння, щоб зустріти Воскресіння Христове, яке відзначається цього року 8 квітня.
У суботу йдуть приготування до великодньої святкової трапези. Цього дня фарбують яйця та виготовляють писанки. Як тільки в оселі згущувалися сутінки, на покуті запалювали божницю, яка горіла цілу ніч. На пагорбах молодь розпалювала багаття, котре горіло, доки не проспівають «Христос Воскрес». Усі — дорослі і підлітки — намагалися не спати всю ніч. Казали: «Якщо проспить всеношну господар — виляже пшениця, а коли господиня — льон».
Воскресіння Христове, Пасха — в церквах проходить нічне богослужіння. Християни вітають одне одного і обмінюються фарбованими яйцями. Відбувається розговіння.

Розміщено в : malin
Форма зворотнього зв’язку:

Отримайте інформацію, яка вас цікавить, звернувшись до нас через контактну форму.

  • Drop files here or
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.