Порятунок системи кредитування чи свавілля?

Немає коментарів 33 Переглядів

Зовсім скоро кредитні борги віддаватимуть поручителі, а банки зможуть змінювати відсоткову ставку протягом усього терміну дії кредитного договору.
Такі положення нового закону «Про відновлення кредитування», який ухвалили нардепи 239-ма голосами. Новий закон, за словами його авторів, «істотно зменшує ризики для банків при кредитуванні населення». Адже, за даними Нацбанку, рівень проблемних кредитів у нашій країні — один із найвищих в світі: більше 50 відсотків від загального показника. Посилення гарантій для банків, на думку авторів, має полегшити доступ підприємців і звичайних українців до використання банківських позик. Але багато експертів уже називають закон банківським свавіллям, а його окремі положення — такими, що порушують Конституцію України, і просять президента його ветувати. Зараз документ готують на підпис голови Верховної Ради і глави держави. Після опублікування в «Голосі України» нові правила набудуть чинності. Отож, які зміни чекають позичальників і кредиторів?
Народу: картка і гаранти
Після набуття законом чинності українцям доведеться ретельніше зважувати рішення стати поручителем. Так, за новими правилами, якщо позичальник не може повернути борг банку, цей обов’язок перекладається на поручителя, навіть якщо закінчився термін давності або умови кредиту були змінені без повідомлення про це поручителя. Щоправда, відповідатиме поручитель тільки за обсяг виплат до змін. При цьому, якщо поручитель помре, не закривши боргу, його майно відбере банк.
Також, як і раніше, борги за кредитами переходитимуть у спадок родичам. Але тепер наступники померлого позичальника будуть зобов’язані повідомити банку про вступ у спадщину протягом шести місяців (раніше 12-ти). Вони зможуть переоформити кредит на себе і платити за графіком або ж виплатити його одразу.
З хорошого — якщо у кредитора і позичальника виникла спірна ситуація, яку вирішили без суду, в подальшому банк позбавляють права судитися з цього приводу. А платіжні картки можна буде отримувати через довірену особу. Однак тоді всі ризики перекладаються на власника пластику: банк не нестиме відповідальності за збереження коштів на такому рахунку. Тепер після повного погашення боргу кредитор буде зобов’язаний протягом 14 днів переоформити на позичальника право власності на заставлене майно — раніше банк не обмежували термінами.
Аналітики вже знайшли в законі підводні камені. Голова громадської організації «Фінансова грамота України» Михайло Стрельников вказує на те, що документ працюватиме і по відношенню до старих кредитів, а це — порушення прав людини.
Банкам: ставки і застава
Банкам тепер дозволять змінювати ставку кредитування протягом дії кредитного договору. Щоправда, банк зобов’язаний дати позичальнику 30 днів на роздуми: погодитися з новим відсотком або ж виплатити всю суму боргу за старою ставкою і закрити договір. Якщо обраний другий варіант — на виплату дадуть ще 30 днів. Варто зазначити, максимум, на який може зрости ставка, повинен бути вказаний при укладенні договору.
Також кредитори тепер володітимуть заставою при будь-якій її зміні.
Наприклад, якщо закладений будинок перебудують, він все одно залишиться у власності банку до повної виплати позики.
Без згоди банку стане неможливим і відчуження предмета іпотеки. Закон передбачає і усуває також можливість неповернення кредиту через виведення його з-під застави. Заборонена також перереєстрація нерухомості і транспорту на третіх осіб. Крім того, нові правила вводять у правове поле електронний документообіг — за фактом дозволяють укладати електрон­ні договори на розрахунково-касове обслуговування.
Виконавчий директор ЕДК Олег Пендзин визнає, для кредиторів такі умови вигідні:
— Закон ухвалений насамперед заради банків, він полегшить їхню роботу із заставними об’єктами і проблемними позичальниками. Нечесним ухилитися від відповідальності стане значно складніше.
Однак експерт зазначає, правила не зроблять саму видачу кредитів доступ­нішою:
— Закон тільки спростить механізми роботи з проблемними кредитами вже після їх видачі, але говорити про те, що банки охочіше видаватимуть кредити, не доводиться. Для цього потрібна стабільніша економіка.
Такої ж думки і економіст Олександр Охріменко:
— Незважаючи на свою назву, закон не відродить кредитування. Він не стимулює видачу нових кредитів.
Проте фахівець вказує і на плюси проекту: «Тепер банк не зможе тримати у себе довго чиюсь заставу при сплаті позики, а буде зобов’язаний віддати її протягом двох тижнів. Раніше це питання не було врегульоване».

Розміщено в : malin
Форма зворотнього зв’язку:

Отримайте інформацію, яка вас цікавить, звернувшись до нас через контактну форму.

  • Drop files here or
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.