Схвалено дорожню карту госпітальних округів

Немає коментарів 1201 Переглядів

Нещодавно у Мінрегіоні відбулась відверта зустріч, на яку давно чекали. Керівництво Мінрегіону, Міністерства охорони здоров’я, облздравів та об’єднаних громад разом з експертами детально обговорили концепцію впровадження децентралізації в сфері охорони здоров’я, повідомляє сайт «Децентралізація влади».

Учасники розглянули два важливі питання. Насамперед — надання послуг первинного рівня (колишні поліклініки, ФАПи) в об’єднаних територіальних громадах.

За словами заступника Міністра охорони здоров’я Ігоря Перегінця, пропонується три форми організації первинної медичної допомоги (ПМД):

  1. У великих громадах створення Центрів первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД).
  2. Для малих громад пропонується укладення договорів з ЦПМСД сусідніх громад в рамках міжмуніципального співробітництва.
  3. Організація ПМД сімейними лікарями, які провадять медичну практику як фізичні особи-підприємці та можуть перебувати з ЦПМСД у цивільно-правових відносинах.

По-друге, МОЗ презентував концепцію, розроблену у співпраці з фахівцями Мінрегіону — щодо створення госпітальних округів.  Після обговорення посадовці схвалили дорожню карту на 2016 рік, згідно з якою до липня в Україні мають затвердити методику формування госпітальних округів, постанову про склад  госпітальних округів, внести зміни до Бюджетного кодексу в частині фінансування вторинної медичної допомоги та до ЗУ «Про основи законодавства України про охорону здоров’я» в частині управління госпітальними округами.

Госпітальні округи повністю вписуються в чинне законодавство, котре каже, що вторинний рівень здійснюється на рівні госпітальних округів, які формуються відповідно до постанови Кабміну, тому маємо виконати цю норму закону, — прокоментував таке рішення директор Інституту розвитку територій Юрій Ганущак та додав: — Необхідно терміново сформувати та затвердити методику формування госпітальних округів та дуже уважно, з урахуванням специфіки територій та існуючої мережі медичних закладів, сформувати межі госпітальних округів… Можливо, ці округи в майбутньому стануть основою для субрегіонального рівня медицини у загальному розумінні адмінтерустрою.

Попередні вимоги до формування госпітальних округів: кількість населення не менше 150 тисяч, відстань до лікарні інтенсивного лікування не більше 80 км («золота година»), повний спектр послуг, більшість мешканців мають користуватися послугами лікарні свого округу.

У Коростенському районі уже готові до створення госпітального округу, до складу якого планують включити всі північні райони Житомирської області (прим. автора — у тому числі Малинський район). Це підтвердив в.о. керівника управління охорони здоров’я в Житомирській ОДА Віктор Лучків. За його словами, на базі Коростенської ЦМЛ пропонується створити лікарню  інтенсивного лікування, а на базі Коростенської ЦРЛ — лікарню планового лікування та хоспіс.

— Коростенська ЦМЛ найбільш здатна надавати якісну медичну допомогу вторинного рівня, бо там кваліфікованіші кадри, — наголосив В. Лучків. — Чи піде людина до хірурга, який зробив лише десять операцій? Ні. А в Коростенську лікарню піде, бо там на рік проводять до 4000 операцій. За статистикою, до 35 відсотків населення півничних районів Житомирщини отримують послуги саме в цій лікарні.

Експерти наголосили, що при створенні госпітальних округів жодні заклади охорони здоров’я не будуть ліквідовані. Можливе тільки їхнє перепрофілювання. Наприклад, в нас взагалі немає хоспісів, але вони дуже потрібні. І це питання мають вирішити на рівні держави.

Підсумовуючи нараду, віце-прем’єр-міністр Геннадій Зубко окреслив чіткі терміни для впровадження реформування охорони здоров’я в контексті децентралізації. Урядовець до середини травня вимагає затвердити методику формування госпітальних округів, після чого — до середини червня — постанову про склад  госпітальних округів. Надалі планують здійснити необхідні законодавчі зміни.

 

Що, відтак, запропонують Малину? Хоспіс, як поговорювали ще кілька років тому, чи усе-таки обіцяну нещодавно обласними чиновниками лікарню інтенсивного лікування для обслуговування жителів Малинського, Радомишльського, Коростишівського і Брусилівського районів?..

Малинська делегація минулого місяця привезла з області копію проекту (на знімку) госпітальних округів Житомирщини, де одним із дев’яти округів є Малинський з центром у місті Малині. Натомість привселюдно на рівні області говорять про створення чотирьох округів з центрами у Новограді-Волинському, Бердичеві, Коростені і Житомирі.

Міський голова Олексій Шостак  має намір відвідати з малинською делегацією губернатора Сергія Машковського і під час зустрічі ще раз на рівні області обговорити питання створення у Малині центру госпітального округу. «Те, що відбувається за спиною губернатора, йде у розріз з державною політикою децентралізації, яка має приносити користь громадам, а не погіршення. Про дії тих посадовців, які перекручують медичну реформу на власний розсуд, губернатору нічого невідомо», — робить припущення малинський мер.

Часу на розмови, проте, обмаль. Уже улітку, як можна передбачити, остаточно кроїтимуть госпітальні округа. А з 2017 року медицину вторинного рівня фінансуватимуть по-новому — з обласних бюджетів. Відтак, оптимізації (читай — скорочення кадрів)  у несамодостатніх медичних закладах з низьким рівнем надання послуг у районах — не уникнути.

 

Розміщено в : Місцеві новини
Реклама
Форма зворотнього зв’язку:

Отримайте інформацію, яка вас цікавить, звернувшись до нас через контактну форму.

  • Drop files here or
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.