У Малині меморіал демонтувати не будуть, але перейменують 58 вулиць і провулків

Немає коментарів 515 Переглядів

Минулого вівторка у малому залі РДА відбулось засідання топонімічної комісії, яка має, в рамках виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», внести пропозиції, насамперед, про перейменування вулиць і провулків Малина.
«Сьогодні історична мить у нашому житті і житті нашого міста» — такими словами почав засідання комісії її голова, заступник мера із гуманітарних питань Петро Піковський. Петро Валентинович насамперед представив склад топонімічної комісії.
Крім заступника голови комісії, вчителя історії ЗОШ №5 Зінаїди Сичевської, у складі комісії чимало педагогів: директор ЗОШ №2, депутат міськради і екс-мер Леонід Шевчук, вчитель історії школи-ліцею №1 і депутат міської ради Валентина Єнько, вчитель географії школи-ліцею №1 Марія Максименко, педагоги в минулому, а нині науковці Володимир Студінський та Василь Тимошенко.
Перше, що стало предметом обговорення, — пам’ятники «комуністичного забарвлення», які треба вилучити з реєстру, що надіслали із Житомира. У директиві з області значилось три пункти: пам’ятник піонерській організації, пам’ятна дошка Яну Гамарнику, меморіальний комплекс Героям Малинського підпілля.
Щодо меморіалу, який був і залишається одним із брендів Малина, комісія була одностайна в тому, що меморіальний комплекс демонтувати не можна. Достатньо змінити напис на підніжжі, забравши слово партійно-комсомольському, а залишити: «Героям Малинського підпілля».
Тепер про вулиці. Після засідання комісії опитувала малинчан, скільки, на їхню думку, у Малині перейменують вулиць на виконання закону про декомунізацію? Жоден не сказав, що більше десяти. А виявилось, що 58, разом із однойменними провулками.
І це ще не весь перелік, а лише перша його хвиля, пов’язана з іменами суто комуністичної і антиукраїнської теми. На другому засіданні топонімічна комісія визначатиметься із перейменуванням вулиць російських літераторів, тож до списку ще додасться.
Передусім скажу про один важливий момент: ціна питання. Як би не нагнітали обстановку довкола цієї теми, перейменування вулиці для її окремого жителя нічого не буде коштувати. Це факт: у Житомирі жителі будь-якої перейменованої вулиці просто звертаються у реєстраційну службу, і їм ставлять відповідний штамп у паспорті абсолютно безплатно. Єдине, що має ціну, — таблички на будинках. Але, по-перше, вони й наразі є далеко не у всіх, по-друге, це справа часу, а не одного дня.
Отже, «пройдемось» вулицями Малина, які доведеться перейменовувати за списком: Фрунзе, Енгельса, Леніна, Червоноармійська, Щорса, Островського, Ковальчука, Нахімова, Панфілова, Матросова, Стаханова, Гастелло, Ватутіна, Щербакова, Воровського, Терешкової, Артема, Комарова, Тухачевського, Комінтерна, Радянська, Косарева, Жукова, 1 Травня, Ломоносова, Кутузова, Лізи Чайкіної, Д. Бєдного, Куйбишева, Пролетарська, Суворова, Зої Космодем’янської, Якіра, Котовського, Пархоменка, Кошового, Петровського, Димитрова, Комсомольська. Усього 39, але якщо додати всі однойменні з вулицями провулки, буде 58.
Щодо інших діячів, скажімо, Кримського і Гайдара — комісія утрималась від перейменування, оскільки їхні імена були пов’язані з історією міста. До слова, саме цей факт — відношення до історії Малина і району — і буде одним із ключових у виборі, які нові імена присвоювати вулицям. Наприклад, є ініціатива, щоб вулицю Островського перейменувати у вулицю Кульчицького. Багато говорили про те, що саме люди, які будували історію Малина і мають бути увіковічнені у назвах вулиць, адже маємо десятки вулиць з іменами російських критиків (Бєлінського, Добролюбова тощо), але нема у Малині вулиці Героя Соціалістичної праці Валерії Захлівної.
Топонімічна комісія сподівається, що до перейменування вулиць долучаться малинчани, адже якщо в комісію чи міську раду не надійде пропозицій, як змінити назву вищезгаданої вулиці, яка підлягає перейменуванню, комісія пропонуватиме перейменування на власний розсуд.
Нагадаємо: топонімічна комісія працює лише над пропозиціями щодо перейменування вулиць. Далі, пропозиції має погодити депутатська комісія з гуманітарних питань міської ради, а вже опісля затвердити сесія міської ради. Також, згідно із законом, процедура перейменування вулиць передбачає громадські обговорення. Тому голова комісії Петро Піковський звертається до жителів Малина: проявляйте активність та ініціативу, звертайтесь із пропозиціями перейменування у міську раду — особисто, телефоном або електронною поштою.
Зрештою, процес декомунізації триває не лише у нас, а й в області, в Україні: закон прийняли, і його треба виконувати. Добре, хоч назву міста не доведеться міняти. Продовження цієї теми — на четвертій сторінці.

Тетяна СОРОКА.

Розміщено в : Новини Малина, Реформи
Форма зворотнього зв’язку:

Отримайте інформацію, яка вас цікавить, звернувшись до нас через контактну форму.

  • Drop files here or
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.